Extranet

Przejdź do ekstranetu »

Po ponad 10 miesiącach rejsu dookoła świata Dar Młodzieży przypłynął w czwartek do Gdyni

28 marca 2019r. Dar Młodzieży przybijając do gdyńskiego nabrzeża zakończył 10-miesięczny projekt Rejsu Niepodległości. W maju 2018 roku tysiące osób na Skwerze Kościuszki w Gdyni żegnały uczestników tego przedsięwzięcia, życząc stopy wody pod kilem i samych dobrych przygód. Dla wielu osób biorących udział w wydarzeniu był to sprawdzian ich wytrzymałości, umiejętności i cierpliwości. Dla innych - kolejny rejs pełen niesamowitych doświadczeń i beztroski - poza obowiązkami, które czekały ich na pokładzie i w portach.

Projekt miał na celu inaugurację 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a poprzez odwiedzanie dziesiątek portów na całym świecie, także uświadamianie wielu narodom, jak wspaniałą rocznicę świętowaliśmy w 2018 roku. Punktem kulminacyjnym Rejsu Niepodległości był udział młodych ambasadorów w Światowych Dniach Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk, w dniu inauguracji projektu prosił, by młodzi pokazali światu, jak piękna jest Polska. Dziś, po zakończeniu Rejsu, możemy mieć pewność, że zrealizowali tę prośbę.

Przypomnijmy, że Dar Młodzieży to przepiękna trójmasztowa fregata wybudowana w Stoczni Gdańskiej pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków, która otrzymała klasę PRS i w naszej klasie pozostaje. Żaglowiec podniósł polską banderę w 1982 roku. Czujemy się zaszczyceni, możemy sprawować nadzór techniczny nad tą jednostką, a tym samym pośrednio czuwać nad jej bezpiecznym żeglowaniem po morzach i oceanach.

Dar Młodzieży ma doczekać się swojego następcy – taką zapowiedź złożył Minister Gróbarczyk w dniu wczorajszym, w trakcie powitania jednostki w Gdyni.  Mamy nadzieję, że będziemy częścią także tego projektu – powstania kolejnego polskiego żaglowca przeznaczonego do zdobywania nowych umiejętności i doświadczenia przez studentów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego i innych młodych pasjonatów żeglowania.